Θεωρία

ΦΥΣΙΚΗ με ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕΤΡΗΣΗ ΧΡΟΝΟΥ

Στο Φύλλο Εργασίας 2 (Μετρήσεις Χρόνου – Η Ακρίβεια ) του βιβλίου της Φυσικής με Πειράματα Α΄ Γυμνασίου , καλούνται οι μαθητές να υπολογίσουν χρόνο 10 ταλαντώσεων ενός απλού εκκρεμούς με ακρίβεια δευτερολέπτου και με ακρίβεια εκατοστού του δευτερολέπτου. Για την πρώτη περίπτωση προτείνεται να χρησιμοποιήσουν ένα αναλογικό ρολόι χειρός ή επιτραπέζιο ή τοίχου που μετρά δευτερόλεπτα. Για τη δεύτερη περίπτωση προτείνεται να χρησιμοποιήσουν ένα ψηφιακό ρολόι ή ένα ψηφιακό χρονόμετρο ( π.χ. του κινητού τους) που μετρά εκατοστά του δευτερολέπτου.

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει σφάλμα στη μέτρηση, που οφείλεται στην αντίληψη και στην αντίδραση του πειραματιστή (μαθητή ). Στην πρώτη περίπτωση πρέπει αυτός να παρατηρεί ταυτόχρονα τη θέση του εκκρεμούς και του δευτερολεπτοδείκτη. Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να παρατηρεί τη θέση του εκκρεμούς και ταυτόχρονα να ενεργοποιεί και να απενεργοποιεί το χρονόμετρο.

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει ένα βίντεο στο οποίο παρουσιάζεται η πειραματική διαδικασία με την οποία οι μαθητές μπορούν να πραγματοποιήσουν τις μετρήσεις αυτές.

16-05-2024 18:44:56