ΧΩΡΟΣ

Ο χώρος της Σχολικής Βιβλιοθήκης είναι αρκετά μεγάλος ώστε να φιλοξενεί προθήκες και βιβλιοθήκες γεμάτες βιβλία που είναι χωρισμένα σε διάφορες κατηγορίες, όπως Ελληνική-κλασική και σύγχρονη- Λογοτεχνία, Ξένη Λογοτεχνία, Ποίηση, Τεχνολογία κοκ.

Παράλληλα ο χώρος έχει θρανία και καρέκλες, ώστε να προσέρχονται οι μαθητές και να κάνουν το μάθημά τους στη βιβλιοθήκη, αξιοποιώντας την ύπαρξη έντυπου πληροφοριακού υλικού , τη δυνατότητα προβολής ταινιών, καθώς και σύνδεσης με το Διαδίκτυο. Επίσης  στη διάθεση των παιδιών είναι και επιτραπέζια παιχνίδια, όπως σκάκι, ντόμινα, παιχνίδια γνώσεων κ.ά. Στα διαλείμματα είναι μεγάλη η προσέλευση των μαθητών για να διαβάσουν το σχολικό τους βιβλίο, να δανειστούν ένα λογοτεχνικό βιβλίο ή απλώς να βρεθούν με τους φίλους τους ακούγοντας ποιοτική μουσική.

Είναι ένας χώρος ηρεμίας, επικοινωνίας και φιλαναγνωσίας που προσελκύει μεγάλο αριθμό μαθητών και μαθητριών μας.

17-05-2024 01:50:31