ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Διδακτική επίσκεψη στο Φορέα Διαχείρισης Ολύμπου

Την Πέμπτη 11/11/2021 πραγματοποιήθηκε η διδακτική επίσκεψη του τμήματος Γ3 του 6ου Γυμνασίου στον Φορέα Διαχείρισης Ολύμπου. Εκεί οι υπεύθυνοι , Σάββας Βασιλειάδης και η Μπένου Αρετή μάς ξενάγησαν στο χώρο. Δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές μας μέσα από διαδραστικές δραστηριότητες να γνωρίσουν τη χλωρίδα και την πανίδα του μυθικού βουνού. Η επίσκεψη μας συνεχίστηκε στο φαράγγι του Ενιπέα όπου βιώσαμε τις εναλλαγές του τοπικού οικοσυστήματος. Τα παιδιά μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και χάρηκαν την επαφή με τη φύση που τόσο πολύ τους έλειψε στις συνθήκες της καραντίνας.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. Σάββα Βασιλειάδη και την κ. Μπένου Αρετή για την φιλοξενία και για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας πρόσφεραν κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Σεϊτανίδου Φωτεινή - Χαριτοπούλου Σοφία

20211111 112325 Custom                     20211111 112316 Custom

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Την Πέμπτη 15-10-2020 πραγματοποιήθηκε και φέτος στο σχολείο μας, παρά τις ιδιαίτερες και δύσκολες συνθήκες, εκδήλωση για την επέτειο της απελευθέρωσης της Κατερίνης από τους Τούρκους στις 16 Οκτωβρίου του 1912, καθώς και για τον Μακεδονικό Αγώνα (1904-1908) που τιμάται κάθε χρόνο μετά την 13η Οκτωβρίου, ημερομηνία θανάτου του Παύλου Μελά το 1904. Οι τάξεις Α και Γ παρακολούθησαν την εκδήλωση στο γυμναστήριο του σχολείου σε διαφορετικές ώρες - κρατώντας τις αποστάσεις ενώ η Β τάξη στις αίθουσες που είναι εξοπλισμένες με Η/Υ και προτζέκτορα. Παρουσιάστηκαν powerpoint, ακούστηκαν τραγούδια, εκφωνήθηκαν ομιλίες για τα δύο σημαντικά ιστορικά γεγονότα και προβλήθηκε video για τον Μακεδονικό αγώνα.

Την γιορτή επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες Ουρανία Ανδρέου και Ευανθία Μπουρονίκου.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ

Με έναν υπέροχο ήλιο και με πολύ καλή διάθεση έγινε την Πέμπτη διδακτική επίσκεψη της Α΄ Γυμνασίου στην πόλη της Κοζάνης. Επισκεφτήκαμε κατ΄αρχάς το  Ιστορικό –Λαογραφικό και Φυσικής Ιστορίας Μουσείο της πόλης που εγκαινιάστηκε το 1987 και είναι δημιούργημα  του Συνδέσμου Γραμμάτων και Τεχνών  Ν.Κοζάνης. Ένα πραγματικά εντυπωσιακό Μουσείο που καλύπτει πολλούς τομείς της ιστορίας της πόλης, της ευρύτερης περιοχής -  και όχι μόνο: παλαιολιθικά ευρήματα, βαλσαμωμένα ζώα και  ενδημικά φυτά , στιγμές της νεότερης ιστορίας, αναπαραστάσεις παλιών αρχοντικών και επαγγελμάτων που έχουν σε μεγάλο βαθμό χαθεί τα τελευταία χρόνια κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών μας σε όλη τη διάρκεια της ξενάγησής μας εκεί.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την Κοβεντάρειο  Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης, η οποία έχει μια πλούσια συλλογή που καλύπτειόλο το φάσμα της γνώσης, αλλά και ιστορικά θέματα που αφορούν τον τόπο και αποτελούν πολιτιστική κληρονομιά για την χώρα μας. Ανάμεσα στους χιλιάδες τόμους βιβλίων και χειρογράφων ξεχωρίζει η « Χάρτα του Ρήγα» , που φυλάσσεται σε ειδικό χώρο της Βιβλιοθήκης. Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε στους μαθητές μας το κτίριο της Κοβενταρείου , ένα σύγχρονο και πολύ λειτουργικό κτίριο που εγκαινιάστηκε μόλις τον Οκτώβριο του περασμένου έτους .

Ήταν μια πραγματικά ξεχωριστή εμπειρία σε μια πόλη με  μεγάλη ιστορία και πολιτισμό.

16-05-2024 15:45:39