2η μέρα στο Ναμύρ Βελγίου

2η μέρα στο Ναμύρ! Περιήγηση στην πόλη σήμερα , όπου ανακαλύψαμε τη βαθιά καλλιτεχνική της κουλτούρα μέσα από τα δρομάκια της RuedeFer. Πανέμορφες νωπογραφίες (φρέσκο),όπου γίνεται αναφορά σε περισσότερους από 250 ανθρώπους της περιοχής της Βαλονίας, οι οποίοι διακρίθηκαν σε διάφορους τομείς.

Περπατώντας στα λιθόστρωτα δρομάκια φτάσαμε στον καθεδρικό ναό της πόλης (StAubain), που χρονολογείται από το 1751 και αποτελεί μικρογραφία του ναού του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό.

Μετά από σύντομη ξεκούραση στην παλιά πόλη, ανεβήκαμε με το τελεφερίκ στην εντυπωσιακή ακρόπολη Citadel, ένα από τα ισχυρότερα φρούρια της Ευρώπης.

Αφού είδαμε το Συνεδριακό Κέντρο της πόλης και το αρχαίο υπαίθριο θέατρο, οι μαθητές έπιασαν δουλειά! Γάντια, σακούλες και …οικολογική διάθεση! Συνέλεξαν σκουπίδια, καθαρίζοντας το μονοπάτι που οδηγεί στην πόλη… έγιναν «πρεσβευτές καθαριότητας». Μια έκπληξη μας περίμενε στη διαδρομή! Η «Αναζήτηση της ουτοπίας», μια επίχρυση γιγαντιαία θαλάσσια χελώνα που κουβαλάει στην πλάτη της μια αναπαράσταση του καλλιτέχνη που τη φιλοτέχνησε!

Η γεμάτη μέρα μας τελείωσε στο σχολείο AtheneeRoyaldeJambesπου μας φιλοξενεί. Τα παιδιά, αφού διαχώρισαν τα ευρήματά τους, έφτιαξαν πρωτότυπες δημιουργίες, αποδεικνύοντας ότι όσα θεωρούμε σκουπίδια μπορεί να μεταμορφωθούν σε έργα τέχνης..

Κάθε ημέρα είναι μια νέα, όμορφη εμπειρία για όλους τους συμμετέχοντες!

2.1      2.3 2.2

16-05-2024 14:44:05